Technical Specifications
Parameter Specification
Model Number IC200ERM002C
Product Line VersaMax PLC
Data Transfer Rate 5 Mbps / 2.765 Mbps
Max Multi-Rack Cable Length 50 feet (15 meters)
Max Single-Ended Cable Length 3.3 feet (1 meter)
Current Consumption 70 mA @ 5V / 20 mA @ 3.3V
Connectivity 2 x 26-pin Female D-shell connectors
Addressing On-board Rotary Switch for Rack ID
Isolation Integrated Electrical Isolation
Status Monitoring Power and Expansion Bus LED Indicators
Environmental Rating IP20 (Indoor Use)
Engineering Advantages
FAQs
  • What is the difference between IC200ERM002 and the "C" version?
  • Where must I install this module in the rack?
  • What cable should I use for maximum distance?
  • Does this module require its own power supply?
    • The module draws its operating current from the backplane power supply. Ensure your installed power supply module provides sufficient 5V and 3.3V current for all modules in that specific rack.